Badania naukowe
Białka trudne do celowania
Ponad 80% ludzkich biaÅ‚ek, w tym wiele istotnych czynników odpowiedzialnych za rozwój nowotworów, nie może być modulowanych za pomocÄ… konwencjonalnych leków, takich jak inhibitory enzymów. Dlatego bardzo potrzebujemy nowatorskich podejść do dezaktywowania takich biaÅ‚ek i leczenia zwiÄ…zanych z nimi zaburzeÅ„.
InteresujÄ™ siÄ™ szczególnie nowÄ… strategiÄ… zwanÄ… celowanÄ… degradacjÄ… biaÅ‚ek, podejÅ›ciem, które pozwala na degradacjÄ™ problematycznego biaÅ‚ka za pomocÄ… tzw. degraderów. Te zwiÄ…zki chemiczne selektywnie przekierowujÄ… istniejÄ…cy w komórkach system odprowadzania odpadów, pozwalajÄ…c nam caÅ‚kowicie pozbyć siÄ™ chorobotwórczego biaÅ‚ka.
Degradery i kleje molekularne
Kleje molekularne to zwiÄ…zki chemiczne, które mogÄ… "skleić" ze sobÄ… dwa biaÅ‚ka. Kleje które badam, nazywane degradujÄ…cymi klejami molekularnymi, dziaÅ‚ajÄ… analogicznie, ale w kontekÅ›cie specjalnych biaÅ‚ek: efektywnie sklejajÄ… one docelowe, chorobotwórcze biaÅ‚ko z ligazÄ… ubikwitynowÄ…, enzymem, który oznacza biaÅ‚ka do proteasomalnej degradacji. W efekcie prowadzi to do zniszczenia docelowego biaÅ‚ka przez komórkÄ™.
​
SÅ‚awny lek na nowotwory krwi lenalidomid (Revlimid), obecnie w pierwszej piÄ…tce na liÅ›cie najbardziej dochodowych leków na Å›wiecie, funkcjonuje wÅ‚aÅ›nie w ten sposób, ale jego mechanizm dziaÅ‚ania zostaÅ‚ odkryty dopiero wiele lat po jego wprowadzeniu na rynek. Znamy kilka innych przykÅ‚adów degradujÄ…cych klejów molekularnych, ale takie zwiÄ…zki chemiczne byÅ‚y dotychczas odkrywane zupeÅ‚nie przypadkowo. Moje badania majÄ… na celu umożliwienie odkrywania, a nawet racjonalnego projektowania klejów, które stanÄ… siÄ™ skutecznymi terapeutykami. W tym celu pracujÄ™ nad identyfikacjÄ… kolejnych przykÅ‚adów klejów molekularnych i, poprzez wizualizacjÄ™ kompleksów "sklejonych" przez te zwiÄ…zki, zrozumieniem, w jaki sposób te zwiÄ…zki modyfikujÄ… interfejsy biaÅ‚ko-biaÅ‚ko na poziomie molekularnym.
Degradery cykliny K
Moje najnowsze publikacje eksplorujÄ… różne metody prospektywnego klejów molekularnych. Opisujemy też odkrycie nowych, nietypowych klejów, które degradujÄ… cyklinÄ™ K, ważny cel terapeutyczny w onkologii i nie tylko.
Celowanie w czynniki transkrypcyjne
Oprócz mojego gÅ‚ównego projektu doktorskiego, braÅ‚am także udziaÅ‚ w badaniach nad tym, jak czynniki transkrypcyjne (i inne biaÅ‚ka wiążące DNA) oddziaÅ‚ujÄ… z DNA i kofaktorami w kontekÅ›cie chromatyny. SkÅ‚oniÅ‚o mnie to do rozwiniÄ™cia żywego zainteresowania terapeutycznym celowaniem w czynniki transkrypcyjne.
Wywiad z PAP
Wywiad (link) z Polska Agencja Prasowa o publikacji.